Kyllähän se pumppu yleensä kavitoi, jos öljyä ei tule. Tuossa ei vain kuulunut kavitaation ääniä käytettäessä.
En tiä, että kauanko se pääsi pyörimään kuivana sillon ekakerralla, kun pukkailin lunta kauha maassa tovin, ennenko yritin alkaa nostamaan penkkaa (pumppu pyöri koko ajan) Toisella kerralla kokeilin ja otin ulosoton heti pois päältä, ko huomasin toimimattomuuden (ei kavitoinu silloin)
Löytypä Nuhvipalstalta hakemalla pieni valonpilkahduskin, tiä sitten, että pääsikö tässä näin helpolla.
Nuhvissa saattaa joskus nostolaitteen/kipin hydrauliikan kara kuseskella läpi paluupuolelle (O-renkailla tiivistetty tuo kara ja toisessa asennossa päästää öljyn suoraan nostolaitteen paluupuolelle).
Värkissä on vielä yksi painelähtö ulkopuolisia työkaluja varten (joka on nyt tulpattuna) Kyseisessä lähdössä on oma venttiilinkara ja paine tälle tulee toisen lähdön rinnalta, paluu häätyy järjestää erikseen perään.
Häätyy käyttää painemittari tässä toisessa lähdössä ja mittailla siitä paineet.
Helpion ja halvin vikahan tuossa olisi, jos siitä olis vain karan tiiviste porsinu ja paineet karkaisi läpi sen kautta. Nämä mööpelit on myös repun sisällä, sijoitettuna nostolaitteen sylinterin kylkeen.