Konevoimayhdistys
Keskustelu alue => Kalustoa => Traktorit => Aiheen aloitti: Mikko V. - Toukokuu 24, 2011, 01:00:44 ap
-
Otsikon mukainen projekti tuli hankittua tuosta naapurikunnan puolelta. Suhteellisen kokonainen, mutta uudella (omatekoisella) konepellillä, sekä Harmaan Fergun simpukalla varustettuna. Kannet tulevat jälkitoimituksena ja oiginaali laturi on jossakin teillä tietymättömillä.
Vaaran Martti kävi eilen auttelemassa koneen löysäämisessä ja saatiinkin sylinterit irti, sekä männät ja renkaat ehyenä ulos.
Myös polttoainepumput tuli herkisteltyä samalla kertaa, vielä kun saisi net kannet tuohon, niin voisi kokeilla sitäki tulille.
Eli ajokunto on helppo saavuttaa, mutta näyttelykunto onkin sitten vähän kovemman työn takana.
Bonuksena mukana seurasi 3/4 osaa Allgaier AP17/2 traktoria, eli peltejä, ohjauslaitteita ja etuakselia vaille toinen samanlainen.
-
Kuvatukia projekteista:
http://kuvablogi.com/nayta/3054798/ ja eteenpäin.
-
No perskeles, olipa komia kapistus.
Kyllä tuo konepelti suojasta käy kun ameriikan lamppu sen kivasti kruunaa. ;-)
-
Allgaier purettuna ja puhdistettuna, seuraavaksi väriä päälle ja kasaamaan. Ehkäpä jo Heinäkuussa ajamalla näyttelyyn.
-
Tuossapa muutamia kuvatuksia projektin etenemisestä:
http://kuvablogi.com/nayta/3107304/ ja siittä se lähtee
-
siitähän tuli laajamittainen rojekti
se ei olekkaan punainen kuten porsse vaan allgaierin oma sävy
hyvältä näyttää
-
Jeps. Värisävy on Signal Orange RAL 2010.
Hommaahan tuossa on ollut tarpeeksi. KemikaaliAli on tehnyt suurimman työn ja itse olen autellut mahdollisuuksien mukaan.
-
siellä on reippaita miehiä
olisko alliksessa sama sävy kun näyttää siltä
-
Ei se kallisjalmarin väri varmasti kaukana tuosta ole, ehkä vähän enämpi punaseen taittava.
Allgaier on siis ajokunnossa ja tottelee jo paremmin kaasuakin, syttökin herkistyi huomattavasti käytön räjähdysmäisen lisääntymisen jälkeen. Konepeittoa vain ei tunnu löytyvän mistään, pitänee ostaa konepelti vissiin rautaruukilta.
Moottoritapahtumassa saatu vihjekin käytiin tarkastamassa ja kohde osoittautui lähes täydelliseksi (mutta osiksi puretuksi) Allgaier AP17/2- traktoriksi. Ainoastaan etupainot ja takarenkaat puuttuvat ko. projektista.
-
Onko tuo samanlainen, kuin puuttuva?
http://cgi.ebay.de/Motorhaube-Allgaier-Porsche-AP-17-1-Ausfurung-/170661430770?pt=Landtechnik_Traktoren&hash=item27bc36c5f2
-
Justiinsa oikeanlainen, mutta pieni ongelma on ebay-tunnusten puute, häätyy alkaa vääntämään tunnukset.
-
Justiinsa oikeanlainen, mutta pieni ongelma on ebay-tunnusten puute, häätyy alkaa vääntämään tunnukset.
Minulla kyllä on tunnukset, että jos tuo tarvii ostaa niin onnistuu...
...ja jos myyjä suostuu lähettämään sen Suomeen. Rahti ei tuollaiselle paljoa tee Saksasta.
-
Kiitoksia tarjouksesta Tatu.
Mie innostuin vääntämään itsekin tunnukset tuonne, kun Lidlin kotimaassahan nuita Allgaierin (ja Mersun) osia taitaa parhaiten olla saatavilla.
Se konepelti tarttui 146,02 €:llä, eli yksi osapuute vähemmän.
-
Kerkesitkö varmistaa, että lähettääkö se sitä peltiä Suomeen? Ainakin sinne ilmoitukseen oli alustavasti laitettu, että lähettää vain Saksaan. Aika moni Saksalainen myyjä kuitenkin lähettää Suomeenkin, vaikka ovatkin merkinneet vain maansa sisäisen myynnin. Eivät kuitenkaan kaikki lähetä, kaverille olis tilattu Nokian kännykkä Saksasta, mutta eivät alkaneet lähettämään näin kauas.
Laitoin minäkin varalta siitä pellistä kyselyn, että lähettääkö se sitä Suomeen, mutta laitoin kysymyksen niin myöhään, ettei myyjä kerennyt/viitsinyt vastata ennen huutokaupan sulkeutumisaikaa.
Kiinasta tilattiin kaverille Mersun merkki, hinnaksi oli merkitty Ebayssa 4,90€. Lähetettiin kysely sähköpostilla, että lähettääkö Suomeen ja kuinka paljon tulee postikuluja. Vastasi että lähettää ja postimaksu sisältyy jo hintaan! Viikossa tuli mersun merkki Kiinasta. Aitohan se ei ole, mutta on se niin hyvin tehty, ettei eroa huomaa. Mitähän mahtaisi postimaksu olla Suomesta Kiinaan, ei taitaisi 5€ edes riittää postimaksuihin.
-
Myyjä oli laskenut vain DHL:n rahtikulut Saksaan, mutta ei ilmoittanut missään "kein international versand", tämän takia uskalsinkin tarjota siitä suoraan.
Nyt aloitetaan sitten kiivas e-postikirjeenvaihto Saksan suuntaan.
Toivottavasti lopputuloksena yksi jäljellä olevista AP17/1 traktoreista saa konepeltinsä.
-
Konepelti saapui eilen. ja hetihän se hääty asettaa virkaansa... Vielä ko löytys se etupelti etupainotelineen päälle...
kyllä se tästä...
-
Loppukuusta pitäisi lähteä Pyhäsalmen suunnilta hakemaan loput osat tuohon Alligaattoriin, jos hyvin käy, niin tuon reissun jäljiltä kaksi traktoria huutaa vain laturia ja kojelautaa 8) Oli nimittäin senverran osia tarjolla...
-
Lopussa Kiitos seisoo...
Lopputulemalta tuo Pyhäjärven reissu tarkoitti 2,1/3 traktorin osat samassa kuormassa. Edelleenkin 1-malli(t) ilman kojelautaa, mutta bonuksena 1-mallin irtonainen simpukka, 2-malli lähes täydellisenä, 1-malli ilman takavanteita ja kojelautaa, niittokone ja orkkis remmisiiva. Jospa nuista kasaisi 2 toimivaa ja saattaapa jäädä joitakin osia (yhen käyvän traktorin verran) jollekki tarvitsevalle