Konevoimayhdistys
Keskustelu alue => Kalustoa => Traktorit => Aiheen aloitti: kari - Joulukuu 16, 2009, 01:32:07 ip
-
kalusto lisääntyy kun sepät talven rassailee
on tiedossa ainakin volvo mersun koneella tekeillä
valmettia myös kuulema torniossa päin rempataan
kemissä harmaata verkkua ,melkein valmis
niemelän suoralla textaa hartaasti
toivottavasti saataisiin kokoon ensikesänä pikku safari aikaiseksi
t,kja
-
Kaikki ko saisi Meltosjärven keikalle mukaan, niin jono mitattaisiin useissa sadoissa metreissä.
-
Tornion suunnalla on 60-luvun brittitraktori johon asennettu V8. Ensikesänä näkynee maakunnassa paremminkin liikkeellä.
PS:Hyvin tuntuu suorituskykyä olevan :).
-
onko tämmönen
-
Ei ole sininen brittitraktori, vaan "poppy orange"-punaoranssinen :).
-
no nyt kuulostaa huomattavasti paljon paremmalta, poppy-orange tuo aina niin muodikas ja piristävä väri!
mikäs pannu nuhvin nokalle tulee?
-
Nuhvissa on ollut jo pari vuotta paikallaan 240hv:n jenkkikasi ja hyvin pelaa jenkki-brittitekniikoiden yhteisfuusio ;D Nyt suunnitellaan jo vakavasti kylmäkoskelaista koneen ja lootan väliin.
-
laitappa kuvaa
-
Ajoin eilen ostokseni kotiin. Valmet 565 vm.1965! Tuota ajattelin "siivoilla" hieman, kun uskoisin että ei sitä ole pesty ainakaan 25 vuoteen. Olenkohan ite sen huudellut vesiletkulla silloin. Tuo kyseinen yksilö on nimittäin ollut meillä heinän teossa vuosia sitten ja tuli ostettua se itelle nyt "harraste" ajokiksi.
Ajatuksena olisi siis tuon Valten perään laittaa vanha heinänajo kärry, joka myös vaatii ainakin lavan laudoituksen uusimisen, ja olla tulevana kesänä Ruottalan moottori tapahtumassa näytillä. Ja jos tekisi tuohon kärryyn pressu katoksen niin saisi hieman isomman ajoalueen RC koneille. Tietty jos vielä tekisi kärryn lavaan levitykset jotka laittaisi siellä sitten paikoilleen niin saisi jo soramontun lisäksi hieman tietäkin tehtyä.
Että tällaista tällä kertaa.
::)
-
Siellä on päästy naatiskelemaan. Miten jos pölläytät 7.5 tamppikseen ensi safarille.
Laitatko kuvan tulemaan niin pistän koneluetteloon.
-
Siellä on päästy naatiskelemaan. Miten jos pölläytät 7.5 tamppikseen ensi safarille.
Laitatko kuvan tulemaan niin pistän koneluetteloon.
Valitettavasti tamppis tapahtuma jää tänä vuonna minun osalta väliin.
:-[
En ole vielä kuvaillu Valtea. On vielä linnunpas*at siittä siivoamatta. Pistän jossaki vaiheessa kuvaa kunhan saan sitä vähä siivottua.
-
Ei hoppuilla hyvän asian kanssa. ;D
-
Nuffin takarenkaat vaihdettu talven aikana uusiin kun entiset antautu totaalisesti. Kasinuffieldi on sitten tulossa Ruottalan tapahtumaan tänävuonna.
-
Allgaier AP17/1 työn alla, ehkä jo lähipäivinä käyntikunnossa, muusta kunnosta voikin sitten olla useampaa mieltä, on senverran osat vaihtuneet matkan varrella.